Każdy chciał
tu mieszkać!
manhattan to kultowe miejsce
w Łodzi
„Śródmieście” jako spółdzielnia mieszkaniowa była jednym z elementów szerokiej polityki mieszkaniowej realizowanej przez władze PRL, która obejmowała także budowę bloków mieszkalnych oraz kompleksów mieszkaniowych w miastach.
W 1969 r – rozpisano ogólnopolski konkurs na projekt wieżowców Manhattanu . Zwyciężył zespół pod kierownictwem Mieczysława Sowy, wdrożenie: Aleksander Zwierka z łódzkiego Miastoprojektu).
Uchwalony w 1971 roku rządowy „Program Rozwoju i Modernizacji Łodzi 1971-1975” dał impet budowlany miastu, które wciąż borykało się z niedostatkiem mieszkań i XIX-wieczną siecią wąskich ulic.
Między dzisiejszą al. Piłsudskiego a ul. 10 Lutego i między ul. Sienkiewicza a Piotrkowską miała stanąć zabudowa będąca wizytówką wielkomiejskiej Łodzi.
fot: Lata 70-te, Grzegorz Gałasiński
W dniu 27 marca 1972 roku rozpoczęto budowę Śródmiejskiej Dzielnicy Mieszkaniowej – bloku nr 1 przy ulicy Piotrkowskiej 182 składającego się z trzech segmentów z 618 mieszkaniami.
Pierwsze prace zaczęły się niemal od razu – w 1971 roku za domami handlowymi Domus i Adaś przy ul. Piotrkowskiej. Dokumentacja była jeszcze szczątkowa i gdy wykop został ukończony, okazało się, że trzeba go zasypać, bo zmienił się plan i budynek ma stanąć kilka metrów dalej.
W 1973 roku zostało złożone zamówienie na formy w Śląskich Zakładach Mechanizacji Budownictwa ZREMB w Tychach.
Łódzki Manhattan został wybudowany w Systemie Szkieletowego Budownictwa Ogólnego. Polega on na stworzeniu trzonu z szybem windowym i klatkami schodowymi. Wokół betonowego komina montuje się kondygnacje z prefabrykatów. Była to tzw. ramka łódzka.
fot: Mieczysław Łukszto
1975-1982 budowa ŚDM – 8 wysokościowców, w tym dwie 78-metrowe megaszafy.
Pierwszy blok zaczął być montowany w 1975 roku – cztery lata po rozpoczęciu prac.
Pierwszy wieżowiec stanął przy ul. Piotrkowskiej 182 w 1976 roku.
Te wieżowce to coś więcej niż proste bryły – zbudowane są z nachodzących na siebie modułów różnej wielkości i wysokości. Urozmaiceniem są także położone na dachach, wystające poza elewacje charakterystyczne masywne kubiki, w których znalazły się instalacje techniczne. Ściany ozdabiają loggie lub nieregularnie rozmieszczone balkony o betonowych balustradach.
fot. Grzegorz Gałasiński
Jednym z pierwszych mieszkańców bloku przy al. Piłsudskiego 7 byli Józef Robakowski, fotograf i autor filmów, i jego żona Małgorzata Potocka, aktorka.
W 1978 roku wprowadzili się do trzypokojowego mieszkania na dziewiątym piętrze. Robakowski od razu urządził w nim Galerię Wymiany, która stała się miejscem spotkań łódzkich artystów.
Artysta przez ponad 20 lat dokumentował życie na placu przed wieżowcem, nagrywając je z okien swojego mieszkania na 9. piętrze. Jeśli chcecie zobaczyć łódzki Manhattan sprzed lat, koniecznie obejrzyjcie film „Z mojego okna” – to dzięki takim projektom podróże w czasie są naprawdę możliwe!
Każdy chciał tutaj mieszkać, bo to był świetny punkt.
Dziwna pojawiła się tu mieszanka ludzi. Było dużo filmowców i muzyków, bo miasto dawało te mieszkania artystom. Ale miałem też sąsiada, który sprowadził się ze Wschodniej, a jego żona pracowała u rzeźnika. W stanie wojennym na siódmym piętrze była melina dla biedaków. Wchodzili przez dach, przez okna i tam ich mieszkało jakieś 40 ludzi. Na korytarzach, na tekturach jedli, spali. Wszyscy się bali, że zaprószą ogień i spłoniemy.
W tej przestrzeni w 1989 roku po raz pierwszy w Polsce, w przestrzeni publicznej, na odrapanym murze pojawił się termin „instalacja” – zapowiedź wystawy „Lochy Manhattanu”. Tu od ponad 15 lat z powodzeniem działa galeria z najciekawszym programem artystycznym w Łodzi.
Więcej o Galerii Manhattan:
Źródła: Gazeta Wyborcza: Niezwykła historia łódzkiego Manhattanu • HISTORIA POWSTANIA ŁÓDZKIEJ SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ • UM: Spełnione marzenie o drapaczach chmur • Lodz.art.eu: Z życia łódzkiego Manhattanu • miejsce.com: Aleksander Zwierko – budowniczy łódzkich wieżowców
SM "ŚRÓDMIEŚCIE"
Manhattan w liczbach
Łódzki Manhattan został wybudowany w Systemie Szkieletowego Budownictwa Ogólnego. Polega on na stworzeniu trzonu z szybem windowym i klatkami schodowymi.
zdjęcia: Stefan Sztromajer, Grzegorz Gałasiński
rok powstania
członków
MIESZKAŃ
SM "Śródmieście"
CO NAS WYRÓŻNIA?
POŁOŻENIE
Nasza Spółdzielnia mieści się w samym centrum Łodzi. Większość budynków usytuowanych jest przy głównych ulicach: Piotrkowskiej, Piłsudskiego, Sienkiewicza, Wólczańskiej.
Stąd wszędzie jest blisko!
dużo zieleni
Pomimo urbanistycznego charakteru tej części miasta, w Łódzkim Manhattanie można także znaleźć elementy zieleni, które pełnią istotną rolę w poprawie jakości życia mieszkańców i wizerunku miasta: skwery, zieleńce, nasadzenia drzew, skwerki, wybieg dla psów, zieleń przy budynkach,
miejsce powstania wielu filmów
Manhattan stał się tłem dla kilku produkcji filmowych i serialowych. Powstały tu takie filmy jak: "Życie wewnętrzne", "Nic śmiesznego", "Ajlawju", "Pani z przedszkola" (2009), "Złote tarasy". Kręci się tu także wiele reklam TV, teledysków, etiud filmowych.
technologia
Łódzki Manhattan został wybudowany w Systemie Szkieletowego Budownictwa Ogólnego. Polega on na stworzeniu trzonu z szybem windowym i klatkami schodowymi. Wokół betonowego komina montuje się kondygnacje z prefabrykatów.