Drodzy Mieszkańcy,
Powszechnie występującym problemem przy selektywnej zbiórce opadów jest nieznajomość, lub nie przestrzeganie zasad, które są z nią związane. Dzieje się tak praktycznie wszędzie, teren naszej Spółdzielni nie jest wyjątkiem. O ile segregowanie podstawowych frakcji śmieci nie przysparza większych kłopotów, o tyle odpady wielkogabarytowe są nie tylko rozmiarem problemem większym. Przypomnijmy więc:
Odpady wielkogabarytowe:
Do tej grupy odpadów zaliczamy te odpady, które ze względu na wielkość nie zmieszczą się do standardowych pojemników, z określonymi wyjątkami. „Gabarytami” są w zatem: meble tapicerowane i nietapicerowane, meble ogrodowe, lampy, wózki dziecięce, rowery, narty, dywany, duże zabawki.
Gabaryty gromadzimy w specjalnie oznakowanych miejscach i stamtąd odbierają je wyspecjalizowane firmy w każdą środę (należy je wystawiać dzień przed). Pozostawianie tych odpadów w innych miejscach jest zabronione, podobnie jak gromadzenie materiałów i przedmiotów nie kwalifikujących się do tej kategorii odpadów. Co ważne: wystawiania gabarytów nie oznacza wyniesienie wszystkich mebli z lokalu, np. przy „likwidacji” mieszkania po przyjęciu przez spadkobierców. To wymaga już indywidualnego wywozu do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).
Gabarytami nie są: odpady poremontowe, czyli gruz, deski i parkiety, boazerie, wyposażenie łazienek i toalet, resztki materiałów budowlanych. Do takich odpadów zamawiać należy specjalne worki na gruz (big bagi) lub kontenery.
Elektrośmieci:
pralki, lodówki, telewizory, piecyki gazowe, stare komputery i inny, duży sprzęt RTV i AGD. Wielkością są to przedmioty zbliżone do „gabarytów”, wymagają jednak innego rodzaju utylizacji i dlatego nie wolno ich umieszczać do wywozu razem z „gabarytami”.
Na terenie naszej Spółdzielni małe elektrośmieci, żarówki i baterie wrzucać można do specjalnych pojemników, znajdujących się przy posesjach Piotrkowska 182, Piotrkowska 204/210 i Sienkiewicza 101/109. Firma opróżniająca te pojemniki oferuje również odbiór zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Wystarczy się w tym celu skontaktować pod numerem: 572 102 102. Przy zakupie nowego sprzętu AGD sprzedawca ma obowiązek odebrać stary sprzęt bezpłatnie. Trzeba go tylko o takiej potrzebie poinformować.
Pozostałe odpady, poremontowe, elektrośmieci i inne nie kwalifikujące się jako gabaryty można samodzielnie dostarczyć do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) i bezpłatnie się ich pozbyć.
Warunkiem jest uprzednie posortowanie według rodzajów. Punkty takie znajdują się przy ul. Granicznej, Kasprowicza i Zamiejskiej.
Na stronie internetowej Urzędu Miasta Łodzi, pod linkiem https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/ochrona-srodowiska/czyste-miasto/gospodarka-odpadami/punkty-selektywnego-zbierania-odpadow-komunalnych-pszok/.
Tam też znajdziecie Państwo dokładne informacje, jakie rodzaje odpadów są przyjmowane.
_Zarząd SM